امور گمرکی چیست؟

  1. صفحه نخست
  2. دسته‌بندی نشده
  3. امور گمرکی چیست؟

تمامی اموری که مربوط به ترخیص یک کالا از گمرک می شود و یا برای صادرات باید انجام شود را امور گمرکی می گویند

از دیرباز یکی از مهم‌ترین روش‌های تامین نیازهای انسان، واردات و صادرات کالا بوده است. امروزه نیز همچنان واردات و صادرات کالا از کارهای مهمی بوده که افراد بسیاری علاقه‌مند به فعالیت در آن هستند. از دلایل اصلی علاقه افراد به فعالیت در حوزه تجارت و صادرات و واردات کالا می‌توان به درآمد سرشار آن اشاره کرد. البته باید در نظر داشت به دست آوردن درآمد و سود مناسب در این حوزه نیازمند داشتن دانش کافی خواهد بود. با گسترش این فعالیت در جوامع انسانی، ساختارهایی قانونی و ارگان‌هایی برای کنترل و منظم نمودن فعالیت افراد ایجاد شده است. مهم‌ترین ارگان ایجاد شده در حوزه تجارت، سازمان گمرک است.

امور گمرکی چیست؟

کلیه فعالیت‌هایی که برای صادرات و واردات کالا توسط تجار در گمرک انجام می‌گیرد، امور گمرکی نامیده می‌شوند. تجار برای انجام امور گمرکی نیاز به دریافت کارت بازرگانی دارند و با استفاده از این کارت، مجوز انجام امور گمرکی را خواهند داشت. البته باید در نظر داشت که با وجود این مجوز نیز گاهی روند انجام امور گمرکی بسیار سخت، طولانی و طاقت فرسا خواهد بود. از این رو شرکت‌هایی با نام شرکت‌های خدمات مشاوره بازرگانی ایجاد شده‌اند که می‌توانند در مراحل مختلف امور گمرکی به کمک تاجران آمده و با استفاده از تجربه و تخصص خود در جهت تسریع و آسان‌تر نمودن روند تلاش خمی‌کنند. استفاده از تجربه و تخصص شرکت‌های بازرگانی، صرفه‌جویی در وقت و هزینه را برای تجار به همراه خواهد داشت.

 

چه مدارکی برای دریافت خدمات امور گمرکی نیاز است؟

انجام امور گمرکی نیاز به ارائه مدارک متعددی دارد. تهیه دقیق مدارک و مستندات لازم، در پیشبرد بهتر امور گمرکی موثر خواهد بود. مهم‌ترین و اصلی‌ترین مدرکی که ارائه آن الزامی بوده، اظهارنامه گمرکی است. این مدرک اطلاعات اصلی و کلیدی کالای وارداتی یا صادراتی را به گمرک خواهد داد. اشاره کردیم که کارت بازرگانی مجوز لازم برای انجام امور گمرکی است، بنابراین یکی دیگر از مدارکی که برای دریافت خدمات امور گمرکی نیاز خواهد بود، کارت بازرگانی است. به جز این دو مدرک اساسی و مهم، مدارک دیگری از جمله قبض انبار، بارنامه، ثبت سفارش و رسیدهای پرداخت حقوق و عوارض گمرکی نیز باید تهیه و به گمرک ارائه شوند.

قانون امور گمرکی چیست؟

قانون امور گمرکی یکی از قوانین مهم در حوزه صادرات و واردات کالا بوده که تعاریف اساسی و پایه‌ای در این حوزه را مشخص کرده است. این قانون در آبان سال 1390 توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده است. این قانون برای فعالین این حوزه به عنوان یک نقشه راه خواهد بود. از این رو نیاز است تا اگر قصد فعالیت در این حوزه را دارید با این قانون و مواد آن آشنا شوید.

 

سامانه جامع امور گمرکی

از سال 1393 سامانه جامع امور گمرکی با آدرس epl.irica.ir، جهت تسهیل در امور و افزایش سرعت مبادلات و تجارت بین‌الملل طراحی شده و در اختیار اداره گمرک، تاجران و مشاوران بازرگانی قرار گرفته است. یکی دیگر از اهداف مهمی که دولت در استفاده از این سامانه دنبال می‌کند، کاهش قاچاق کالا و فرارهای مالیاتی است. البته نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که دسترسی به این سامانه برای عموم آزاد نبوده و افرادی که قصد فعالیت در حوزه تجارت و صادارت و واردات کالا را دارند، باید برای استفاده از سامانه جامع امور گمرکی اقدام به ثبت نام در آن نمایند. پس از ثبت‌نام و دریافت نام کاربری و رمز عبور از سامانه جامع امور گمرکی می‌توان از خدمات آن بهره برد. از جمله خدماتی که در این سامانه ارائه می‌شود، می‌توان به استعلام پروانه گمرکی، پرداخت عوارض گمرکی و عوارض گوشی موبایل اشاره کرد.

 

بهترین شرکت برای خدمات گمرکی کدام است؟

همان‌طور که اشاره کردیم شرکت‌های متعددی برای ارائه مشاوره بازرگانی و کمک به تجار برای تسهیل و تسریع انجام امور گمرکی تاسیس شده‌اند. افرادی که تصمیم دارند از خدمات این شرکت‌ها استفاده نمایند باید در انتخاب شرکت همکار دقت لازم را داشته باشند. هدف از همکاری با این شرکت‌ها کاهش زمان و هزینه صرف شده برای انجام امور گمرکی است اما انتخاب و همکاری با شرکت نامناسب نه تنها تاجران را به این هدف نخواهد رساند بلکه منجر به هدر رفتن زمان و هزینه در انجام امور صادراتی و وارداتی نیز می‌گردد. شرکت‌های خدمات بازرگانی باید دانش کافی درباره امور گمرکی و قوانین جاری و همچنین تجربه کافی در انجام این امور را داشته باشند. از این رو بررسی سوابق و رزومه شرکت مورد نظر می‌تواند در انتخاب شرکت مناسب، یاری رسان وارد کنندگان، صادر کنندگان و علاقه‌مندان حوزه تجارت باشد. پیشنهاد ما به شما شرکت بازرگانی و حمل و نقل بین المللی های اسکای لاین می باشد که در سه زمینه واردات، صادرات و حمل کالا مشغول به فعالیت است. و از صفر تا صد همه ی امور شما از جمله امور گمرکی شامل پرداخت عوارض گمرکی، ترخیص کالا از گمرک، دریافت سند ترخیصیه، استعلام قیمت و تعرفه گمرکی، دریافت اظهارنامه گمرکی، دریافت پیش فاکتور یا پروفرما اینویس و سایرموارد مربوطه را انجام می دهد.